Žáci 5. C se zúčastnili fiktivního soudního jednání o zneužití mobilních aplikací u Okresního soudu v Příbrami.
Hned po příchodu si všichni vyzkoušeli projít bezpečnostním rámem a batůžky nechali „projet“ rentgenem. Poté odešli do soudní síně, kde jim paní soudkyně vysvětlila, jak bude probíhat soudní jednání, představila aktéry případu a poskytla jim další nezbytné informace. Jednání vypadalo jako skutečné – byla vyslechnuta obviněná i navrhovatelka, státní zástupce i obhájce přednesli svůj návrh. Předsedkyně soudu shrnula celý příběh a vynesla rozsudek. Když představitelé jednotlivých rolí odešli, soudkyně vysvětlila průběh jednání a odůvodnila výši trestu, který udělila. Dále žákům zodpověděla jejich zvídavé a podnětné dotazy. Následně jsme si všichni prohlédli cely, ve kterých obvinění čekají na zahájení jejich soudního procesu. Navštívili jsme i archiv, kde se uchovávají spisy jednotlivých projednaných případů.
Všem se tato exkurze líbila. Byla velmi poučná, podnětná a zajímavá. Žáci se také ponaučili ohledně možného zneužití moderní techniky.
Mgr. Jiřina Bartlová