U příležitosti Mezinárodního dne Matky Země (součást programu Sítě přidružených škol UNESCO ASPnet) se třída 8.A vydala na pěší výlet do lesoparku Litavka. Cílem bylo pozorovat probouzející se jarní přírodu a zachytit její krásu prostřednictvím fotografií, které žáci pořizovali na své mobilní telefony. Přestože na mnoha místech to stále vypadalo, jako by příroda ještě spala zimním spánkem, mohl si bystrý pozorovatel mezi loňskou uvadlou trávou všimnout mnoha zajímavých rostlin i živočichů. Podél cesty, na březích Litavky i v místních mokřadech jsme objevili řadu jarních květin, například sasanky, orseje či blatouchy. Vysoko nad našimi hlavami se v korunách stromů proháněla veverka, pro objektivy našich fotoaparátů zapózovala kachna i se svou „mateřskou školkou“ a naší pozornosti neunikly ani četné druhy hmyzu. Příjemnou procházku doprovázel všudypřítomný zpěv ptáků. Tu jsme zaslechli hlas sýkorky, tamhle se ozvalo charakteristické zakejhání žluny, ale nad všemi jarními zvuky vynikal nezaměnitelný zpěv kosů. Počasí nám přálo a celý výlet plynul v pohodové atmosféře a příjemných chvílích strávených v třídním kolektivu. Připomněli jsme si, že planeta Země je naším společným domovem a jarní probouzení přírody je jedním z mnoha úžasných zázraků, které na ní můžeme obdivovat.
RNDr. Petr Váně