Poznávací zájezd do Velké Británie

Ve dnech 15. – 20. 10. 2022 se žáci naší školy společně se svými učitelkami zúčastnili prvního z poznávacích zájezdů do Velké Británie.

V sobotních odpoledních hodinách jsme odcestovali od příbramského Aquaparku přímo do Londýna, kde jsme v neděli ráno zahájili své dobrodružství.

Hned v úvodu nás čekala cesta metrem do nejmodernější čtvrti v Londýně – Docklands, odkud jsme pěšky prošli kolem Tower of London, Tower Bridge, přes The Monument (místa, kde vypukl v roce 1666 Velký požár) až k St. Paul’s Cathedral. Odtud jsme se metrem přemístili na Kings Cross Station a prohlédli si slavné nástupiště 9 ¾ z filmu Harry Potter. Po krátkém rozchodu následoval další přesun metrem zpět k autobusu, který nás i děti odvezl na místo setkání s hostitelskými rodinami.

Další den ráno jsme navštívili Windsor Castle, nejvýznamnější oficiální rezidenci a sídlo královského rodu mimo Londýn. Odpoledne jsme se autobusem dopravili do filmových ateliérů Warner Bros. Studio, kde jsme v rámci prohlídky The Making of Harry Potter shlédli celou řadu neuvěřitelných kulis, nádherných kostýmů a rekvizit, a zároveň jsme se obeznámili, jak vznikala ona nejznámější filmová série o mladém kouzelníkovi.

Čtvrtý den jsme strávili v Portsmouth – námořní základně Velké Británie, kde kotví historické lodě (HMS Victory – loď lorda Nelsona z bitvy u Trafalgaru; HMS Warrior – první válečná parní loď na světě; Mary Rose – vlajková loď krále Jindřicha VIII.). Celé okolí jsme si prohlédli ze 170 m vysoké Spinnaker Tower a následně jsme si ho prohlédli i z blízka na hodinové vyjížďce lodí. Při rozchodu bylo možné pozorovat pevnůstky z dob Napoleonských válek, obrovské trajekty a vznášedla, která pravidelně odplouvají na ostrov Wight či si zajít do zábavního parku.

Poslední den jsme se katamaránem přesunuli po Temži k London Eye, odkud byl nádherný výhled na Westminster, budovu Parlamentu, Big Ben a široké okolí. Poté jsme prošli k Westminster Abbey, přes St. Jame’s Park, kolem Buckingham Palace až na Trafalgar Square. S Londýnem jsme se rozloučili na Leicester Square, prošli jsme Čínskou čtvrtí Soho  a Convent Garden, kdy po dvouhodinovém rozchodu následovala cesta metrem a nadzemní dráhou (DLR) k autobusu, který nás odvezl zpátky do Příbrami, kam jsme dorazili ve čtvrtek dopoledne.

Mgr. Barbora Hřídelová

Poznávací zájezd do Velké Británie