Exkurze do KZ Auschwitz

Ve dnech 20. – 21. 2. 2023 byla realizována již tradiční exkurze do KZ Auschwitz. Spolu se žáky devátého ročníku jsme v rámci komentované prohlídky navštívili původní část tábora Osvětim I, která byla vybudována v roce 1940 především za účelem věznění Poláků. V první části této exkurze jsme absolvovali prohlídku muzea holocaustu, nechvalně známého bloku „smrti“ č. 11 i s jeho celami, plynovou komoru a spalovnu. V druhé části jsme se přesunuli do tábora Osvětim II – Březinka, který byl vybudován na příkaz ředitele Rudolfa Höße, a fungoval jako vyhlazovací tábor určený k masovému vraždění a genocidě Židů. Během vzdělávacího programu byli žáci svědky šokujících nacistických zločinů proti lidskosti a velmi dobře si uvědomovali, jaká nebezpečí skýtá každá fanatická ideologie, jež lidem přináší pouze utrpení.

Novinkou letošního zájezdu bylo, že jsme se po prohlídce tábora přesunuli do hotelu ve Wieliczce, kde nás ráno čekala prohlídka Solného dolu Wieliczka, který zde byl vybudován již ve 13. století. Důl byl mezi prvními památkami, které byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO. Během dopoledne jsme ušli bez mála 3,5 kilometru a sešli skoro tisíc schodů. Prohlédli jsme si dechberoucí podzemní panoramata, kapli, a jezera v hloubce 135 metrů pod zemí. Odměnou v závěru prohlídky byl pro všechny klasický hornický výtah, který nás vyvezl zase zpátky na povrch. Po poledni jsme se přesunuli do historického centra Krakova, prošli se s průvodkyní kolem hradu Wawel, starou židovskou čtvrtí a vyslechli si historii města. Po hodinovém rozchodu jsme se vydali na cestu do Příbrami.

PhDr. Barbora Hřídelová

exkurze do KZ Auschwitz