Hurá, jaro už je tady! První jarní měsíc si pro nás připravil hodně volných dnů, a to o jarních i velikonočních prázdninách, kdy byla činnost školní družiny pro nezájem ze strany zákonných zástupců o umístění dětí do ŠD ředitelkou školy přerušena. Jelikož jsme šikulové, tak jsme ovšem stačili zvládnout všechny naplánované činnosti. Výrobou kytiček a drobných dárků jsme si připomněli Mezinárodní den žen a jejich nezastupitelné místo v naší společnosti.
Při turistických vycházkách i procházkách městem jsme pozorovali probouzející se přírodu, poznávali jsme první jarní květiny, podle zpěvu jsme určovali ptáčky, povídali jsme si o zimních spáčích, zvířátkách a jejich mláďatech. Nezapomněli jsme si zasít obilí, starat se o ně a sledovat klíčení semínek a jejich růst v mladé zelené osení, které jsme využili pro velikonoční výzdobu třídy. Do vzrostlého osení jsme umístili velikonoční zápichy i malovaná vajíčka. Vyráběli jsme kuřátka, slepičky, zajíčky, jarní květiny, motýlky, ovečky – zkrátka vše, co k jaru a svátkům jara neodmyslitelně patří. Velikonoce mají své nezaměnitelné tradice. O tradicích Velikonoc a o březnových pranostikách jsme debatovali v komunitních kruzích, kde měl každý z nás možnost se k danému tématu vyjádřit.
Březen je i měsícem knihy a kniha je zase přítelem člověka. Oblíbené knížky jsme si prohlédli a zapůjčili v dětském oddělení Knihovny Jana Drdy na Březových Horách, kam pravidelně chodíme nejen za zábavou, ale i za poučením. V knihách se snadno orientujeme, protože jsme si vyrobili originální záložky, a tak se v textu neztratíme. Jarní svátky jsme oslavili i společnou celodružinovou akcí nazvanou Velikonoční hledání vajíček zajíčka Hopíka. Náš zajíček Hopík totiž poztrácel malovaná vajíčka s úkoly po celé školní zahradě. A my, děti, jsme mu je pomáhaly najít. Samozřejmě, že jsme při hledání všichni plnili úkoly, které vajíčka obsahovala, takže jsme si zasportovali, zopakovali jsme si jarní básničky i písničky, připomněli jsme si velikonoční tradice i koledy. Podařilo se nám najít všechna vajíčka, splnit zábavné soutěžní úkoly, pobavit se i si zasportovat na čerstvém vzduchu. Na konci našeho snažení na nás čekala odměna ve formě čokoládových vajíček.
V rámci celoročního tématu Příběh vody aneb putování s kapkou jsme si tentokrát přiblížili život raka říčního, potřebu chránit čistou vodu a zaměřit se na ochranu vodních zdrojů. Snažili jsme se každou slunečnou chvilku využívat k pobytu v přírodě a ke zdravému pohybu, kterým jsme se otužovali i utužovali naše zdraví. Sluníčko je ten nejlepší lékař, a tak jsme nastavovali tváře jeho jarním paprskům. Ještě před odchodem na velikonoční prázdniny jsme zavzpomínali na J. A. Komenského – učitele národů. Společně s našimi pedagogy jsme oslavili Den učitelů a připomněli jsme si důležitost vzdělání pro náš další životní růst. Teď vás, milé děti, už čekají velikonoční prázdniny a všechny vychovatelky a vychovatel vám ze srdce přejí jejich příjemné prožití.